شرق خواستگاه تمدن‌های کهن این کره خاکی است و چین یکی از آن تمدن‌هاست.از 700 سال پیش که مارکو پولو این کشور را در سفرنامه خود معرفی کرد در تجسم همه چین سرزمینی سراسر پر رمز و راز و اسرار آمیز آمد و البته ما ایرانیان همواره آن را از گذشته به واسطه جاده ابریشم می شناسیم و همیشه با این کشور در رابطه بوده ایم .
امروزه این کشور با وجود پیشرفت و حرکت به سمت مدرنیته، مردم چین فرهنگ گذشته خود را مورد توجه قرارداده و با حفظ مکان‌های مهم تاریخی مانند شهر ممنوعه و کاخ تابستانی در پکن، هر روزه توریست‌ها را یادآور امپراطوری چین در قدیم می‌اندازد.
با 10 تا از بهترین جاذبه های گردشگری چین با ما همراه باشید.

1:دیوار بزرگ چینchina-great-wall-and-mountain

یک ضرب المثل چینی وجود دارد که میگوید:(هیچکس نمیتواند یک قهرمان واقعی باشد تا زمانی که بر روی دیوار بزرگ نبوده است).این جمله به وضوح اهمیت این مکان باستانی بی‌نظیر را نشان میدهد.دیوار بزرگ چین (که به زبان چینی به چانگچنگ یا دیوار بلند معروف است) بیش از 6000 کیلومتر طول دارد که از قلعه شانگهایگوان در شرق شروع میشود و تا غرب به قلعه جیگاگوان امتداد می یابد.پکن جایی است که بهترین قسمت های حفظ شده دیوار را میتوان دید و همینطور در مغولستان در شهر‌های نینگشیا و گانسو

دیوار بزرگ چین به طور متوسط 6متر ارتفاع دارد و در بعضی از نقاط به 16 متر نیز میرسد و گستردگی آن به حدی است که 5 اسب و یا 10 متر از آن عبور کند.این دیوار دارای برجکهای دیدنی متعددی است که برخی از آن ها مربوط به قرن 7 میلادی است که معروفترین قسمت های آن در هنگام بهم پیوستن بخش های مختلف آن در 210 سال  قبل از میلاد به وجود آمده است.امروزه بیشترین آمار بازدید از دیوار چین در نزدیکی BADALING PASS  در شمال غربی پکن است که به راحتی با وسایل حمل و نقل عمومی و یا تورهای سازمان یافته قابل دسترسی است.سایر بخش های که ارزش دیدن را دارد میتوان GUBEI KOU در 130 کیلومتری پکن و منطقه Mutianyu در 70 کیلومتری شرقی پکن است.

 

2:شهر ممنوعه (کاخ امپراطوری)china-forbidden-city-imperial-palace

یکی از بزرگترین و مهمترین مکان برای یازدید شهر ممنوعه (که به کاخ شاهنشاهی نیز معروف است)در قلب پکن است.بخش اعظم آن در سال 1271 تا 1368 در دوران سلسله یوان ساخته شد و در سال 1406 تا 1420 به عنوان محل اقامت پادشاه تکمیل و به اتمام رسید.در این کاخ باشکوه و زیبا 24 امپراطور مینگ و کینگ اقامت داشته اند و پادشاهی کرده اند و جز خاندان امپراطوری و دربار هیچکس اجازه ورود به آن را نداشت.

این مجموعه عظیم با 720.000 متر مربع مساحت توسط یک دیوار به ارتفاع 10 متر با برج های نگهبانی محافظت میشود.شهر ممنوعه دارای مجموعه عظیم شامل مناطقی است که برای اهداف تشریفاتی و اداری کنار گذاشته است و همچنین یک محل اقامت خصوصی که توسط امپراطور استفاده می شده است.دیدن شهر ممنوعه ساعت ها طول میکشد اما برجسته ترین آن ها میتوان به پل طلایی مرمر سفید،تالار بزرگ هارمونی(تای حه)،یک ساختمان 35 متری که دارای جایگاه و تاج امپراطور است(قصر تای حه).تالار ضیافت امپراطور و موزه کاخ با مجموعه بزرگ هنر و آثار باستانی از سلسله مینگ و چینگ است. از دیگر جاذبه های مهم در شهر ممنوعه میتوان به میدان معروف Tiananmen و معبد بهشت که یکی از اماکن مذهبی کشور چین مربوط به قرن 15 است اشاره کرد.

 

3:ارتش تروکا(ارتش سفالی چین)terracotta-army

چند کشاورز در سال 1970 هنگام حفر چاه های اطراف شیان به بزرگترین یافته باستان شناسی دوران خود رسیدند.ارتش تراکوتا یا همان ارتش سفالین که در کنار مقبره هرمی شکل اولین امپراطور سلسله  هان است دارای 8000 هزار جنگجو در اندازه واقعی انسان،حدود 520 اسب و بیش از 100 ارابه که در اندازه واقعی ساخته شده اند.قدمت این مجموعه به 280 سال قبل از میلاد مسیح بازمیگردد.پرچه تمام آن خا در ابندا رنگ آمیزی شده و سالم بودند اما با گذشت زمان و برخورد نور با آن ها آسیب دیده و از بین رفته اند.این مجموعه که بخشی از پارک Mausoleum Emperor Qin Shi Huangاست یکی از مهمترین مقاصد گردشگری است.

 

4:کاخ تابستانی china-summer-palace

کاخ پادشاهی تابستانی که در 15 کیلومتری  پکن واقع شده است بیش از 700 هکتار مساحت دارد که اکثر آن را پارک به همراه درختان بزرگ تشکیل میدهند.این کاخ در سال 1153 ساخته شده و برای زیبایی بیشتر آن در قرن 14 دریاچه ای بزرگ به ان اضافه شد.از نکات برجسته آن میتوان به تالار Renshou Dian اشاره کرد که یک سازه سه طبقه است که در سال 1891 ساخته شده است و یک سازه 3 طبقه خصوصی برای رضایتمندی خاندان امپراطوری ساخته شده است که هنوز هم برای اجرای تئاتر و اپرای چینی اشاره کرد.

 

5:پایگاه تحقیقاتی چنگدو پرورش پاندا

china-chengdu-research-base-giant-panda-breeding

هیچ سفری به چین بدون دیدن پاندا کامل نخواهد شد.پایگاه چنگدو که به زیستگاه طبیعی این حیوانات  نزدیک است در چنگدو واقع در استان سیچوان است.در اینجا شما فرصت دارید 80 نوع پاندا را در حین بازی و غذا خوردن ببینید و همچنین با آن ها همراه شوید و به آن ها غذا بدهید.

6:باغ ساژو

china-suzhou-gardens

یکی از مهمترین باغهای تاریخی جهان ،باغهای کلاسیک سوژواست که  باید در برنامه سفر شما باشد. این باغ های باشکوه که در شهر تاریخی سوژو در استان جیانگ سو واقع شده اند ، در قرن یازدهم تاسیس شده است ، در زمانی که این شهر شاهد رشد بی سابقه ای بود و حدود 270 یا بیشتر باغ در آن احداث شد. از میان این باغ ها ، معروف ترین باغ لذت بخش باغ لنجینگ است ، یک سایت هفت هکتاری که در سال 1800 در سایت یک پارک که ابتدا در زمان سلسله مینگ ایجاد شده است ، گذاشته شده است.

 

7:رودخانه یانگ تسه و سه درهchangjiang-yangtse-river-yangtze

رودخانه قدرتمند یانگ تسه در چین با عنوان چانگ جیانگ (“رود طولانی”) شناخته شده است و بیش از 6000 کیلومتر طول دارد و آن را طولانی ترین و مهمترین رودخانه چین و سومین طولانی ترین جهان پس از آمازون و نیل می کند. Yangtze با گذشت از تبت در غرب به شانگهای در شرق از طریق هشت استان ، برای بیش از 2000 سال مسیر اصلی حمل و نقل چین بوده است (حدود 2700 کیلومتر قابل پیمایش است). حوضه آبریز وسیع آن با 700 شاخه خود ، تقریباً یک پنجم از کل سطح کشور را در بر می گیرد و یک چهارم از اراضی کشاورزی کشور را در بر می گیرد.

8:کاخ پوتالا ، تبت

potala-palace-lhasa

یکی دیگر از شناخته شده ترین ساختارهای تاریخی چین کاخ باشکوه پوتالا در شهر لهاسای تبت است. این قلعه محل اقامت دالایی لاما بوده ، قرن ها مرکز قدرت سیاسی و مذهبی بوده و شامل بسیاری از مهمترین گنجینه های دینی است. نخستین ،دو کاخ پوتالا و کاخ سرخ   در قرن 17 ساخته شد و حاوی مهمترین زیارتگاه های این مجموعه در تالار انترو است که دیوارهای آن پوشیده از نقاشی های دیواری است که صحنه هایی از زندگی دالایی لاما و تبت را به تصویر می کشد.

9:آرامگاه نور(آرامگاه پادشاهی شمال)

shenyang

در منطقه کوهستانی شمال شرقی چین ، شهر قدیمی Shenyang قرار دارد که جایگاه مقبره نور (ژائولینگ) است که به عنوان آرامگاه شاهنشاهی شمالی نیز شناخته می شود. یکی از مهمترین اماکن تاریخی شمال شرقی چین – آن را در لیست میراث جهانی یونسکو در لیست مقبره های شاهنشاهی مینگ و چینگ گنجانده شده است – این مقبره به خاطر سبک معماری منحصر به فرد خود معروف شده است که عبارت است از:

ترکیب مکان های دفن شده و ساختمان های قلعه مانند در دوره اوایل چینگ در زمان امپراطور هوانگ تاجی و همینطور مقبره  پادشاه هوانگ تاجی در مکانی به وسعت 180 هزار متر مربع که 8 سال زمان ساخت آن طول کشید ساخته شده.

10:بودا کوه لیشان

china-attractions-leshan-giant-buddha.jpg-

کوه بودا و بودا کوه است.جمله معروف چینی است که در وصف بودا غول پیکر کوه لیشان گقته میشود.این مجسمه بودا 71 متر بلندی دارد و در سال 713 میلادی توسط یک بودایی شروع شد و 90 سال بعد کار آن به پایان رسید.این مکان به راحتی از شهر چنگدو قابل دسترس است.

اشاره به این نکته حائز اهمیت است که ایران،چین و ژاپن قدمت دیرینه ای در تاریخ این کره خاکی دارند که دیدن هرکدام همانند خواندن تاریخ کتاب تاریخ تمدن است.کتابی که همه باید آن را بخوانند.

منبع:www.planetware.com