در قسمت دوم از معرفی شرکت‌های هواپیمایی،میخواهیم ایران‌ایر که یکی از  قدیمی‌ترین ایرلاین منطقه است را با شما بررسی کنیم و نوع خدمات،ناوگان هواپیمایی و انواع کلاس‌های پروازی آن را به شما معرفی کنیم.با ما همراه باشید.

تاسیس ایران ایر

IranAir_747_jpg

 

شرکت ایران‌ایر در تاریخ 5 اسفند 1340 با ادغام دو شرکت خصوصی ایرانیان ایرویز و پرشین ایرسرویس پدید آمد و این شرکت ملی اعلام شد و نام آن هواپیمای ملی ایران(هما) با نام بین المللی ایران ایر    (iran air) اعلام شد و تمام پرسنل و امکانات دو شرکت مذکور را در اختیار گرفت و از فروردین سال 1341 کار خود را آغاز کرد.

عصر طلایی ایران ایر

ناوگان ایران ایر در آن سال ها متشکل بود از هواپیماهای داگلاس دی سی 3،داگلاس دی سی 6،ویکرز ویسکونت و آورویورک و در سال 1342 توانست به عضویت یاتا درآمد.بعد از ورود جت‌های مسافرتی به آسمان،ایران‌ایر در سال 1344 اولین پرواز خود را در مسیر تهران به بیروت انجام داد و بعد از آن تصمیم به تغییر ناوگان خود به گرفت.

با شروع دهه 50 شمسی که عصر طلابب ایران ایر است،این شرکت تصمیم گرفت که از موقعیت جغرافیایی ایران به عنوان ترمینالی بین شرق و غرب استفاده کند و با ورود ناوگان بویینگ 737-100 در سال 50 و  در سال 53 با ورود 727-200 توانست به این امر دست پیدت کند اما زمانی ایران ایر به اوج شکوه دوران خود دست بافت که توانست بویینگ 747 در سه کلاس 100 و 200 و اس پی را خریداری کند و مسیر تهران به نیویورک را به صورت مستقیم برقرار کند که ار آن به عنوان طولانی ترین مسیر پروازی بدون توقف در آن سال ها یاد میشود.

لازم به ذکر نیز هست که هواپیمایی هما در 16 مهر 1351 قرارداد خرید دو فروند کنکورد را نیز امضا کرد که با شکل گیری انقلاب قرارداد آن فسخ شد و از طرف دیگر در سال 1356 هما با خرید هواپیمای ایرباس مدل A-300  برای پروازهای محلی خود اولین شرکت استفاده کننده از ایرباس در منطقه نام گرفت.

در پایان این سال ها هما به بیش از 31 مقصد در داخلی و خارجی از پکن و توکبو گرفته تا نیویورک را در کارنامه خود ثبت کند و به عنوان روبه روشد ترین شرکت هواپیمایی دنیا شناحته شود و از طرفی مدرنترین،ایمن ترین و پردرآمدترین خطوط هواپیمایی را به خود اختصاص داد.

ایران ایر بعد از انقلابپ

بعد از انقلاب اسلامی و با شروع جنگ دیگر هما هیچ پیشرفتی نکرد و تمام پرواز‌های بین المللی خود را به فرودگاه مهرآباد منتقل کرد و روند سعودی خود را از دست داد و در  سال های اخیر با به روی کار آمدن ایرلاین های جدید در کشورهای منطقه همچون ایرلاین قطر و امارات،ایران ایر نه تنها سهم خود را در بازار از دست داده بلکه تبدیل به یک ایرلاین درجه دو شده است.اما این مشکل از آن جا سرچشمه میگیرد که تمام ایرلاین های ایران از جمله ایران ایر در تحریم به سر برده اند و جدای از عدم دریافت هواپیمای جدید و مدرن حتی با کمبود قطعات برای هواپیماهای خود دست و پنجه نرم کرده است به شکلی که بعضی از هواپیماهای خود را به خاطر مشکلات فنی زمین گیر و خارج ار رده کرده است مثل هواپبمای بویینگ 747-اس پی که بخاطر شکستن ارابه فرود زمین گیر است.

اما این انتهای راه برای ایران ایر نیست.ایران ایر توانسته با خرید هواپیماهای دست دوم از ترکیه و کشورهای اطراف خود را نسبتا به روز نگه دارد و با برداشته شدن تحریم ها و دریافت هواپیماهای جدید نفسی تازه کند و با به روی کار آمدن شرکت های خصوصی همچون ماهان،زاگرس،قشم ایر و …. بسیاری از بار مشکلات از روی دوش این ایرلاین برداشته شود.Iran_Air_Destinations.svgمقصد بین المللی ایران ایر

ناوگان ایران ایر

ناوگان ایران ایر هم اکنون متشکل از

Fleet-Tir-94

آرم و رنگ آمیزی

 

Homa

طراحی آرم و لوگوی شرکت هواپیمایی ملی ایران در پاییز ۱۳۴۰ و توسط ادوارد زهرابیان انجام شد. این طراحی بر گرفته از سرستون پرنده‌نمایی در تخت جمشید که دارای سه خصلت متفاوت سر عقاب، گوش‌های گاو و یال‌های اسب است، بود.آژانس خبری حمل و نقل هوایی (skift) در گزارش سال ۲۰۱۳ خود، ۳۰ لوگوی برتر شرکت‌های هوایی دنیا را معرفی کرد که در این بین لوگوی هواپیمایی ملی ایران (هما) به دلیل جذابیت، سادگی و رسا بودن پیام به عنوان برترین لوگوی شرکت‌های هواپیمایی جهان انتخاب شد.

رنگ آمیزی هواپیماهای هما نیز به گونه‌ای است که بدنه هواپیماها کاملاً سفید است و کلمه ایران ایر به رنگ آبی پررنگ بر روی قسمت جلویی هواپیما نوشته شده‌است. نشان هما هم به رنگ آبی پررنگ بر روی دم هواپیما نقش بسته‌است و خطی با همین رنگ در بالای آن قرار دارد. رنگ آمیزی هواپیماهای هما توسط یک شرکت آلمانی تهیه شده‌است.

برند ایران‌ایر در سال ۱۳۹۲ در دهمین جشنواره ملی قهرمانان صنعت ایران به عنوان یکی از ۱۰۰ برند برتر ایران شناخته شد.

Iranair_logo

 

در انتها این نکته قابل ذکر است که هر ایرانی دوست دارد که ایران ایر را تجربه کند و این هواپیمایی هنوز هم برای ما ایرانیان با وجود تمام تحریم ها جذاب است.به امید روزهای بهتر برای این ایرلاین.

 

 

منبع:wikipedia.وب سایت ایران ایر