QATAR AIRWAYS

هواپیمایی قطر ایرویز با بیش از 17000 کارمند یکی از جوان ترین شرکت های هواپیمایی جهان برای ارائه خدمات به هر 6 قاره جهان است که هرروز بیش از160 مقصد را بر روی نقشه به هم متصل می کند. در ادامه این مطلب با سیاحت پرواز دنیا میخواهیم این ایرلاین لوکس و فعال را معرفی کنیم.

qatarairways 2

تاریخچه

هواپیمایی قطر در 22 نوامبر 1993 رسماً تأسیس شد و اولین پروازش را با هواپیمای بوئینگ 767 که از کویت ایرویز قرض گرفته بود انجام داد. در آن دوران این هواپیمایی تا این حد ابرقدرت نبود و فقط به چند مسیر انگشت شمار ( بانکوک، شارجه، دبی و توکیو) پرواز داشت.

این شرکت حامل پرچم قطر است که از اکتبر 2013 به عنوان یکی از اعضای اصلی اتحادیه وان ورد (one world) به حساب می آید. دفتر مرکزی این شرکت در شهر دوحه، قطر قرار دارد و فرودگاه بین المللی حمد قطب این شرکت هواپیمایی به شمار می آید.

qatarairways 3

جوایز

بعد از چند سال به یکی از رقابتی‌ترین شرکت‌های هواپیمایی تبدیل شد وجوایز زیادی را از آن خودش کرد و به یکی از گروه های نخبه خطوط هوایی در سراسر جهان تبدیل شد که توسط skytrax  امتیاز 5 ستاره را کسب کرد. همچنین رای بهترین ایرلاین هواپیمایی سال را توسط skytrax در سال های 2011، 2012، 2015، 2017 و اخیرا در سال 2019 با جلب اعتماد مسافرین را به خود اختصاص داده است.

qatarairways 5

سرگرمی های داخل هواپیما

سامانه سرگرمی داخل پرواز هواپیمایی قطر Oryx One نام دارد. در هواپیماهایی که در مسافت‌های طولانی پرواز می‌کنند صفحه‌های نمایش به مجموعه فیلم، موسیقی، برنامه‌های تلویزیونی، بازی، نقشه‌های جهانی، اطلاعاتی دربارهٔ کشور و شهر مقصد و یک تلفن شخصی مجهز شده‌اند. البته صفحه‌ها در مدت فرود و بلند شدن خاموش می‌شوند. هواپیماهای هواپیمایی قطر مجهز به سالن سمینار، کافی شاپ و نایت کلاب هستند.

qatarairways 6

کادر پروازی

و نکته آخر اینکه هواپیمایی قطر سیستم خاص و سختگیرانه ای را برای استخدام مهمانداران خودش انتخاب کرده است. همین امر باعث شده که نه تنها به خاطر ارائه خدمات و مسیرهای پروازی بهترین باشد بلکه از لحاظ کادر پروازی نیز در نوع خودش بی نظیر است. این شرکت در خاورمیانه در هفت سال پی در پی و از سال 2009 تا هم اکنون در جهان برنده بهترین خدمه توسط skytrax  شده است.

qatarairways 7

 

qatarairways 4

 

 

نویسنده و گردآورنده:محبوبه برزگر

منبع : ویکی پدیا، قطر ایرویز